Stres jest czynnikiem towarzyszącym każdemu z nas w szarej codzienności. Problemy w szkole, w pracy, w relacjach międzyludzkich – to wszystko wpływa na produkcję kortyzolu w naszych organizmach. Nie od dziś wiadomo jak znaczą szkodliwością odznacza się stres. Pomimo jednostkowych przypadków motywującego działania, zwykle charakteryzuje się w końcu tym deprymującym. Jeśli jest wyjątkowo silny lub trwa zbyt długo, może mieć fatalnie skutki dla funkcjonowania organizmu człowieka. Stale występujące bodźce stresowe, zwane stresorami, wyczerpują energię, stawiając człowieka w naprawdę nieciekawym położeniu.
Stres – reakcja organizmu
Organizm broni się przed stresem jak może – zaczynając na mobilizacji sił i zwiększenia wydajności funkcji poznawczych, co przy umiarkowanym stresie powoduje pozytywne działanie, pobudzając i motywując do rozwiązywania trudnego zadania lub znalezienia wyjścia
z nieoczywistej sytuacji.
Kiedy jednak metody rozwiązywania problemu okażą się niewystarczające, pojawia się krytyczna reakcja organizmu na stres, działając demotywująco, dezorganizując myślenie i działanie. Mogą narodzić się gniew, lęk lub frustracja, zdecydowanie utrudniające codziennie funkcjonowanie.
W kolejnej fazie może pojawić się chęć ucieczki, obrony przed sytuacją, która nas przerasta. Potrzeba wycofania się może pchnąć nas w kierunku świata własnej fantazji, nakłonić do odcięcia lub zerwania kontaktów towarzyskich, a nawet całkowitej izolacji od świata.
Stres – jak sobie z nim radzić?
Wiele ludzi posiłkuje się suplementami diety, sięga po uspokajające herbaty lub działa na swój organizm za pomocą różnorakich metod, jak np. szczególnego sposobu oddychania. Stres jest w końcu powszechnym i naprawdę poważnym problemem dzisiejszego społeczeństwa. Nienauczeni jak sobie z nim radzić, często zamykamy się w czterech ścianach i staramy uciec z na nowo zakreślającej się pętli. Już dzieci w wieku szkolnym często zastygają w bezruchu, sparaliżowane nadmiernym stresem. Niezdolne do zaradzenia problemowi, z trzęsącymi się dłońmi, czują się uwięzione w pułapce bez jakiegokolwiek wyjścia.
A przecież stres towarzyszy nam od zawsze, więc powinniśmy wiedzieć jak go poskromić. Może charakteryzować się spadkiem odporności, kołataniem serca, kłopotami z oddychaniem, bólem głowy czy bezsennością – objawami tak niepożądanymi i negatywnymi, że każdy człowiek chciałby jak najbardziej je zminimalizować. Spadek wagi, zaburzenie miesiączkowania, nadmierne pocenie się, czy drżenie – łatwiej wyliczyć, czego stres nie powoduje niż to, co powoduje.
Wykreślanki dla dorosłych jako sposób na stres
Najłatwiej jest zacząć od małych rzeczy. Znaleźć czas na odrobinę relaksu – nie rzucać się w przedłużający się wir pracy pozbawiony chwili na wyciszenie umysłu. Może trochę wręcz cofnąć się do korzeni: pomyśleć o małych dzieciach, które przecież najliczniej potrafią się uśmiechać, ciesząc jeszcze trwającą beztroską. Dobrą próbą dostarczenia sobie codziennej dawki relaksu jest sięgnięcie po wzorowane na tych kierowanych do dzieci kolorowanki lub wykreślanki dla dorosłych. Skupienie się na niezobowiązujących łamigłówkach zaangażuje nasz umysł i na chwilę oderwie go od przepełnionej ciągłym biegiem codzienności. Będzie to szczególnego rodzaju fitness dla umysłu – bo i umysł potrzebuje treningu. Oprócz niezaprzeczalnego relaksu ćwiczony w formie zabawy mózg na pewno nam podziękuje. Nowe pojęcia, szybsze myślenie, czy inne spojrzenie na rzeczy zupełnie oczywiste na pewno otworzy przed nami kolejne drzwi, co w przyszłości zaowocuje jeszcze efektywniejszym radzeniem sobie z meandrami codzienności.