Na czym polega gra Uno?
Dobra gra to taka, którą można modyfikować zgodnie z potrzebami graczy. Jeśli zna się zasady gry w makao, bez problemu można również zagrać w Uno. Uno jest grą karcianą, która opracowana została w Stanach Zjednoczonych w 1971 roku, a koncepcja jest bardzo podobna do wspomnianego Makao. Do gry potrzebna jest specjalna talia kart zawierająca karty liczbowe i karty funkcji. Warto przed rozpoczęciem rozgrywki dowiedzieć się nieco o najważniejszych zasadach gry.
Najważniejsze zasady gry
W grze karcianej Uno może brać udział od 2 do 8 graczy. Im większa grupa, tym dłużej trwać będzie rozgrywka i będzie ciekawsza. Każdemu graczowi na początku gry rozdaje się 7 kart i jedną kładzie się na stole. Nie może to być jednak karta funkcji. Gracze na zmianę umieszczają karty na wierzchu kart na stole i karty można kłaść w następujący sposób: kolor do koloru, numer do numeru. Karty funkcyjne dodają jeszcze więcej możliwości i ciekawych rozwiązań. Na przykład, jeśli gracz rzuci kartę +2 lub +4, następny gracz musi wziąć z talii tyle kart, ile wskazuje dana karta. W grze dostępne są również karty ze strzałkami, które zmieniają kierunek gry. Znak stopu zatrzymuje następnego gracza, a karta z czterema kolorami umożliwia zmianę koloru następnej karty na dowolny kolor. Jeśli gracz jest w posiadaniu tylko jednej karty, musi to wyraźnie zaznaczyć i powiedzieć „Uno”, gdy kładzie swoją drugą kartę od końca. Jeśli tego nie zrobi, a przeciwnicy to zauważą, gracz musi wziąć dwie dodatkowe karty. Kto pierwszy pozbędzie się wszystkich kart, wygrywa.
Talia kart do gry Uno
Karty Uno wyróżniają się kolorową estetyką i są zapakowane w równie ciekawe pudełko. Zwykle w paczce jest 108 kart. Są też gry z np. pakietem 112 kart. Karty obejmują zwykłe karty liczbowe i karty funkcji. Pierwszy typ kart jest oznaczony cyframi 0-9 i jest ich 19 w czterech kolorach, tj. zielony, czerwony, niebieski i żółty. Innym rodzajem kart, czyli kart funkcji, są karty wskazujące na konieczność wykonania określonego ruchu, na przykład karta zatrzymania (gracz traci jeden ruch), karta zmiany kierunku, karta „dobierz dwa” (gracz dobiera dwie karty, „dobiera cztery i wybiera kolor” (gracz dobiera cztery karty, a osoba, która kładzie wybiera kolor), „wybiera kolor” (gracz wybiera dowolny kolor następnej karty). Niektóre rodzaje rozgrywek mają dodatkowe karty do zadań specjalnych, które pozwalają graczom dodawać własne zasady. W związku z tym do gry można dodać dodatkowe zadania dla osób, które wylosują daną kartę (np. 10 pompek). Jest to z pewnością ciekawe urozmaicenie gry.
Gra Uno Flip
Kolejną ciekawą opcją rozgrywki jest UNO Flip. Zasady gry są dosyć proste, ale dostarczają równie dużo emocji co klasyczna odmiana rozgrywki. Karty do tej gry są dwustronne i posiadają ciemną oraz jasną stronę. Wybierając jasną stronę, należy postępować zgodnie z zasadami klasycznej gry UNO. W przypadku ciemnej strony zasady są nieco surowsze. Specjalna karta „odwróć” pozwala graczowi odwrócić wszystkie karty na drugą stronę. Dlatego gracz może zdecydować, czy gra będzie się toczyć po ciemnej, czy jasnej stronie. Tutaj występują również nowe karty specjalne, które z pewnością dodadzą grze pikanterii. Należą do nich m.in. losowanie koloru dzikiej karty (gracz dobiera karty do momentu wylosowania odpowiedniego koloru), weź pięć kart lub kolejka postoju dla wszystkich. Podstawowe zasady gry Uno zostały w tym przypadku uzupełnione o nowe karty, które z pewnością mogą wywołać dużo pozytywnej zabawy wśród graczy.