Zdawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach nikt nie gra w planszówki, ponieważ sukcesywnie wypierają je gry komputerowe. Faktycznie ekspansja cyfrowych technologii jest ogromna, lecz dobrze jest czasem postawić na tradycyjne formy rozrywki, by przekonać się, że mogą być nie mniej zajmujące. Gra planszowa Emocje to świetna zabawa dla całej rodziny, która może mieć również wymiar edukacyjny. Jakie korzyści wynikają z tej gry i co może osiągnąć gracz w wyniku długotrwałej praktyki?
Dlaczego tak trudno wyrażać emocje?
Nawet w rodzinach, w których panują pozytywne relacje i zaufanie, czasem trudno jest mówić o własnych uczuciach. Pokutują tutaj stereotypy i królujące przez wiele pokoleń wstecz podstawy tzw. „zimnego chowu”. Na przykład mężczyźni przez całe wieki byli uczeni, że nie wolno im płakać i okazywać słabości. Obecnie nawet, jeśli matka czy ojciec bardzo kochają swoje dzieci, trudno im o tym mówić wprost. Zdarza się również tak, że dana osoba (niezależnie od tego, czy jest to dziecko, czy dorosły człowiek) nie potrafi precyzyjnie nazwać towarzyszących jej odczuć, ponieważ nigdy nie zastanawiała się nad tym, co konkretnie czuje w określonych sytuacjach. Oryginalna forma planszowej rozgrywki może jednak skutecznie pomóc pozbyć się tego typu problemów. Dlaczego jest to aż takie ważne? Człowiek potrafiący jasno i klarownie mówić o swoich emocjach może być lepiej zrozumiany przez otoczenie, a co za tym idzie będzie potrafił budować bardziej satysfakcjonujące relacje.
Emocje – na czym polega ta gra?
Jeśli chodzi o Emocje gra jest typową planszówką familijną, przy której można miło spędzić czas. Gra jest bardzo kolorowa i zaopatrzona w atrakcyjną dla oka szatę graficzną. Zestaw z grą składa się z rozkładanej planszy, kostki, 4 pionków, 112 kart oraz 16 okrągłych tafelków. Już 7-letnie dziecko jest w stanie w pełni zrozumieć zasady rozgrywki i czerpać z niej wiele radości. Każdy gracz stawia swojego pionka na polu startowym i rzuca kostką zgodnie z przyjętą kolejnością. W zależności od liczby oczek na kostce, gracz przesuwa się na odpowiednie pola na planszy. Po drodze wykonuje określone zadania, a wygrywa ten, kto pierwszy ukończy grę i dotrze do mety. Na planszy wybrane pola oznaczone są znakiem zapytania lub zawierają wizerunek jakiejś postaci. Zadania, które realizuje gracz to np. przyporządkowanie konkretnej emocji do mimiki twarzy danej postaci lub odpowiadanie na pytania, jakie emocje odczuwa się w opisywanych w grze sytuacjach. Gra może stać się wstępem do rozmowy na temat uczuć, jeśli do tej pory nie było ku temu stosownej okazji. Gra Emocje, choć dość prosta w swej konstrukcji, porusza ważną tematykę i może wnieść nową jakość do relacji rodzinnych, pozwalając lepiej poznać bliskie osoby, ich sposób myślenia i postrzegania świata. Zazwyczaj gra planszowa stanowi interesującą formę rozrywki i pomaga zająć czymś wolny czas. Ta gra dodatkowo pełni funkcję dydaktyczną.
Walory edukacyjne gry o emocjach
Gra Emocje to nie tylko frajda z kreatywnie spędzonego czasu. Przede wszystkim, rozgrywka pozwala zbudować silniejsze więzi pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny. Rodzic może lepiej poznać swoje dziecko i na odwrót. Emocja taka jak radość, złość lub zazdrość od tej pory może być przeżywana bardziej świadomie. Każdy gracz uzmysławia sobie bowiem, że nieustannie towarzyszą mu rozmaite emocje, do których ma pełne prawo. Nazwanie i odpowiednie sklasyfikowanie emocji, zwłaszcza tych trudnych, to pierwszy krok na drodze do większej stabilności emocjonalnej i łatwiejszego radzenia sobie z pejoratywnymi uczuciami. Gdy człowiek poznaje własne emocje, może dokonywać bardziej efektywnych zmian w życiu i otwierać się na emocje innych ludzi poprzez pielęgnowanie w sobie empatii.