Puzzle od dawna stały się hobby dla wielu osób – nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Puzzle uczą cierpliwości i wytrwałości, a nagrodą za to jest satysfakcja ze złożonego obrazka. Układanie puzzli może być nie tylko samodzielną czynnością, ale także świetną zabawą w gronie przyjaciół lub rodziny.
Duża rola puzzli w rozwoju i nauce dzieci jest dość oczywista, ponieważ ćwiczą zdolności motoryczne rąk, prawidłowo kształtują układ sensoryczny, pobudzają myślenie, przyczyniają się do rozwoju mowy, uzupełniania słownictwa i poszerzania pamięć. Puzzle edukacyjne o różnym stopniu trudności polecane są również w celach terapeutycznych i praktycznych. Ale przede wszystkim mówimy oczywiście o rozwoju umiejętności motorycznych w rękach dzieci. W tym celu dążą pierwsze w życiu każdego dziecka puzzle – duże, często tekstylne, z niewielką ilością detali i prostymi geometrycznymi fabułkami.
Puzzle edukacyjne dla dzieci – kiedy i które wybrac?
Dowiedziawszy się o wszystkich zaletach puzzli, od razu chcesz je kupić dla swojego dziecka, prawda? Ale kiedy dokładnie warto zacząć zabawę puzzlami edukacyjnymi? Dzisiaj istnieją tak różne opcje puzzli, że niektóre z nich są polecane dla bardzo młodych maluchów, które mają zaledwie rok. Oczywiście dla tego wieku trzeba wybrać odpowiednie opcje: duże, wysokiej jakości obrazki, składające się z 3-4 elementówi, wykonane z drewna, szorstkiego kartonu lub grubego papieru. Rysunek powinien być duży i jasny. W żadnym wypadku nie należy kupować puzzli z drobnymi detalami.
W zasadzie wszelkie puzzle można uznać za gry edukacyjne dla dzieci. Każdy z tych zestawów daje małemu dziecku wiele żywych wrażeń, zarówno z procesu montażu, jak i z rozważania efektu końcowego. Tak więc proces zbierania puzzli ma ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka, a wątki zmontowanych obrazków pełnią ważną rolę dydaktyczną. Dlatego współcześni nauczyciele i psychologowie dziecięcy tak wysoko doceniają rolę puzzli w kształtowaniu osobowości małego człowieka.
Puzzle edukacyjne – rodzaje:
Puzzle edukacyjne mają dziś wiele różnych fabuł. I podanie dziecku ogólnych podstawowych informacji, na przykład o kolorze, wielkości i kształcie przedmiotów. Szczególną popularnością wśród dzieci cieszą się puzzle geograficzne, biologiczne i literackie, a także puzzle poświęcone tematyce nauk przyrodniczych: zjawisk przyrodniczych, anatomii i życia ludzkiego, zestawy puzzli matematycznych i alfabetycznych do składania.
Puzzle geograficzne wprowadzają dziecko w otaczający go świat. Układ planety, naturalne położenie na niej wody i lądu. Wraz z historycznymi faktami powstania państw, pojawieniem się narodów i obecnym rozproszeniem różnych ras, narodowości i tych samych narodów na terytorium ziemi.
Puzzle literackie wprowadzają dzieci w wątki różnych dzieł: bajek, mitów, powieści, nowel, opowiadań i wierszy. Dziecko zbiera ilustracje do tych prac, a to rozbudza w małym człowieku zainteresowanie czytaniem, a także chęć jak najszybszego nauczenia się samodzielnego czytania.
Puzzle matematyczne najlepiej pokazą dziecku zasady matematycznego dodawania i odejmowania, a także nauczą porządku cyfrowego poprzez praktyczne łączenie i rozdzielanie elementów.
Dzieci bardzo lubią zbierać puzzle z motywem przyrodniczym. Zdjęcia z wizerunkami zwierząt, ptaków, ryb i owadów, kwiatów i ziół, ogólne tematy krajobrazowe. Takie zestawy szczegółowo wprowadzają maluchów w elementy otaczającego je świata.
Trudno przecenić rolę puzzli edukacyjnych w procesie uczenia się dzieci, a poza tym to fascynujące zajęcie, które wzbudza w dzieciach szczere zainteresowanie. Puzzle to nie tylko ciekawa zabawka, ale także sposób na zdobycie i rozwinięcie wielu przydatnych umiejętności. Życzymy powodzenia ш przyjemnej rozrywki!