Posted on

Zespół Aspergera mieści się w spektrum całościowych zaburzeń rozwojowych. Szybka diagnoza oraz terapia pozwalają na dobre funkcjonowanie dziecka w społeczeństwie.

Alarmujące objawy u dziecka

Objawy dotyczące Aspergera będą dotyczyły wielu aspektów, zarówno społecznych jak i komunikacyjnych. Szczególną uwagę należny zwrócić na to, gdy:
– gdy dziecko nie wchodzi w interakcje z innymi osobami, w szczególności rówieśnikami lub, gdy kontakty te są znikome,
– Nie reaguje na stany emocjonalne innych osób,
– nie utrzymuje kontaktu wzrokowego, ma ubogą mimikę,
– rutynowe zachowania, zawsze powtarzane w ten sam sposób,
– mało popularne hobby,
– zbyt wysoka lub zbyt niska wrażliwość na dźwięki, zapachy, dotyk,
– trudności w rozumieniu ukrytych znaczeń wypowiedzi,

Domowe wspomaganie terapii

Od razu po otrzymaniu diagnozy należny rozpocząć wieloaspektową terapię. Terapia powinna nie tylko obejmować spotkania ze specjalistami. Aby jak najlepiej pomóc dziecku, powinna być kontynuowana również w domu. Potrzebne do tego pomoce można kupić w każdym sklepie.

Początkowo wspomagając terapię Integracji Sensorycznej warto zakupić gumowe piłki z wypustkami, prosty tor przeszkód z różnych materiałów czy też samemu przygotować materiałowe woreczki wypełnione ryżem. Do ćwiczenia zachowań społecznych przydadzą się specjalne książki dla dzieci z zespołem Aspergera. Tworzone są w taki sposób aby dziecko bez problemu przyswoiło sobie jej treści. Bardzo często zawierają one elementy dźwiękowe, dzięki czemu dodatkowo pomagają w ćwiczeniu percepcji słuchowej.