Chińczyk to gra, która powstała w Indiach. Jest grą z bogatą i wieloletnią tradycją, często zwana ludo lub pachisi. W Europie i w Polsce prawdopodobnie pierwsze partie gry planszowej rozegranie około stu lat temu. Ta ekscytująca gra przeznaczona jest zarówno dla dzieci, nastolatków, dorosłych jak i seniorów.
Zasady gry w chińczyka
Gra w chińczyka może na wstępie wydawać się banalna. Zasady tej gry nie są trudne, ale nie oznacza to, że gracze podczas rozgrywki będą znużeni. Chińczyk jest grą planszową, która często bywa bardzo ekscytująca i wciągająca. Podczas gry zawodnicy uczą się zasad rywalizowania oraz zdobywają niezbędne umiejętności taktyczne. Gra przynosi wiele zabawy i satysfakcji. Świetnie sprawdzi się na imprezach, ponieważ można ją rozłożyć na stole, podłodze, a nawet na zewnątrz na pikniku na kocu. Aby przeprowadzić rozgrywkę nie trzeba wielu elementów. Najważniejsza jest kwadratowa plansza, ponieważ na niej umieszczone są pola, które tworzą kształt krzyża i po tych polach będą poruszać się pionki zawodników. Na planszy znajdują się wyznaczone specjalne strefy nazywane schowkami. W schowkach gracze umieszczają swoje figury na starcie rozgrywki oraz tzw. domki. Są to miejsca, do których zawodnik musi dotrzeć każdym z pionków, aby pokonać przeciwników. Ostatnimi elementami, które są niezbędne do gry są pionki oraz kostka. Pionków musi być szesnaście sztuk- po cztery w każdym kolorze. Najbardziej powszechnymi kolorami są czerwony, niebieski, żółty i zielony. Kostka służy po to, aby nią rzucać i losować jak największą ilość oczek. Oczka wskazują zawodnikowi, o ile pól musi przesunąć swój pionek na planszy. Im więcej oczek na wyrzuconej kostce tym szybciej pionek dojdzie do finiszu.
W jaki sposób gra się w chińczyka?
Chińczyk jest grą, w której musi wziąć udział co najmniej dwóch graczy, a maksymalnie czterech. Na wstępie każdy gracz wybiera kolor swoich pionków, ponieważ będzie się nimi poruszał podczas rozgrywki. Następnie rozkłada się planszę i umieszcza pionki w schowkach na narożnikach. Barwy pionków i pól muszą być takie same. Jest to istotne, ponieważ dzięki temu gracze unikną pomyłek podczas gry. Kolejnym krokiem jest wyznaczenie z resztą graczy kolejności rzutu kostką. Z zasady jest tak, że zazwyczaj osoba najmłodsza zaczyna rozgrywkę. Gracze dążą do tego, aby wyrzuconą kostką wylosować sześć oczek. Wszyscy z zawodników mają na to trzy próby. Jeżeli gracz wylosuje taką ilość, to może ustawić jeden ze swoich pionków na polu startowym, czyli na kropce w kolorze figur innego gracza. Wtedy zawodnik rzuca jeszcze raz i przesuwa swój pionek o odpowiednią ilość pól, jaka wypadła na kostce w kierunku ruchu wskazówek zegara. W przypadku kiedy sześć oczek wypadnie więcej niż jeden raz, zawodnik ma prawo rzucać kostką do momentu, gdy wylosuje inną liczbę. Wyniki te sumuje się i przesuwa pionka o obliczoną liczbę pól. Gdy wpadnie sześć oczek, to wtedy zawodnik również może wprowadzić na swoje pole startowe kolejnego pionka. Każdy z zawodników podczas gry w chińczyka ma jeden cel- obejść całą planszę dookoła i dotrzeć do swojego domku każdym z pionków. Początkowo wydaje się banalne, ale są utrudnienia. Prawdziwa gra zaczyna się wtedy, gdy gracze wyjdą figurami ze schowka.
Podczas gry w chińczyka można przeskakiwać nad pionkami swoimi i przeciwników. Jeśli jeden z graczy skończy swój ruch na polu, w którym ustawiona jest inna figura przeciwnika, to w takim wypadku eliminuje ją i sprowadza z powrotem na start. Po takim zagraniu zawodnik, którego pionek został strącony musi od nowa wyrzucić sześć oczek i zacząć od nowa. Wygrywa ta osoba, która dojdzie wszystkimi pionkami do swojego domku. Jeśli grają trzy lub cztery osoby to wtedy rozgrywka trwa dalej, ponieważ reszta zawodników walczy o miejsca na podium.