Posted on

Zakup używanych podręczników szkolnych może być prawdziwym ratunkiem dla domowego budżetu, zwłaszcza jeżeli nadwerężony jest wakacyjnymi wydatkami. Podręczniki takie można kupić zarówno w stacjonarnych sklepach, jak i za pośrednictwem Internetu. Czy wybór podręczników z drugiej ręki to zawsze dobry pomysł?

Dlaczego warto kupować używane podręczniki?

Używane podręczniki do języka polskiego, języków obcych, matematyki i innych przedmiotów warto kupować z kilku powodów. Po pierwsze jest to oczywiście niższa cena. Czasem podręczniki takie można kupić za ułamek pierwotnej ceny, co oczywiście nie umniejsza ich wartości jako pomocy naukowych. Dzięki temu dziecko dostaje to, co jest mu potrzebne do nauki, a w portfelu rodziców zostaje dodatkowa kwota, którą można przeznaczyć na inne cele. Takie rozwiązanie wybierają również często rodzice, którzy spokojnie mogliby pozwolić sobie na zakup kompletu nowych książek, ale wolą kupić używane ze względu na troskę o stan środowiska naturalnego. Wydrukowanie kompletu podręczników to niemała ilość papieru i wiąże się ze zużyciem sporej ilości wody i energii elektrycznej. Wybierając używane książki dokłada się cegiełkę do walki o ratowanie przyrody.

Dlaczego lepiej zastanowić się nad innymi rozwiązaniami?

Używane podręczniki to oczywiście nie tylko same zalety. Podręczniki do liceum na przykład dość często się zmieniają. W niektórych przypadkach każdego roku wychodzą nowe wydania, które nieznacznie różnią się od poprzednich. Różnice nie są wielkie, ale wystarczająco duże, żeby mogło to mieć znaczenie. Używanie nowej książki jest po prostu wygodniejsze – nie ma konieczności szukania właściwych fragmentów, jeżeli układ zawartości się zmienił, czy zaglądania do podręcznika kolegi, kiedy okaże się, że w starszym wydaniu jakiejś informacji, albo ćwiczenia po prostu nie ma. Nie bez znaczenia są również kwestie estetyczne. Używane podręczniki to nieraz książki mocno zużyte, których wygląd nie prezentuje się najlepiej i które mogą być z tego powodu niechętnie używane przez dzieci.