Posted on

Od dawna mówi się, że telewizja czy Internet nie powinny tylko i wyłącznie dostarczać rozrywki, ale jednocześnie powinny spełniać funkcję edukacyjną. Większość z rodziców na pewno pamięta, że w telewizji, jeszcze kilka lat temu puszczane były specjalistyczne bloki programowe, które miały za zadanie przede wszystkim pomóc dzieciom w przyswojeniu wiedzy, która swoim zakresem obejmowała różne dziedziny. 

Programy edukacyjne dla dzieci w telewizji

Zwykło się mówić, ze telewizja spełnia istotną funkcję edukacyjną. Jak więc łatwo się domyślić, jeszcze kilka lat temu, programy telewizyjne były niezwykle różnorodne pod względem programów edukacyjnych dla dzieci. Nie tylko dostarczały one rozrywki, ale również pomagały w nauce. Dzięki takim praktykom, dzieci mogły o wiele łatwiej przyswoić sobie różnorodne zagadnienia. O wiele łatwiej było najmłodszym zapamiętać cyferki i literki, gdy opowiadały o nich niezwykle kolorowe i barwne postacie. Łatwiej także było zapamiętać niektóre wzory matematyczne, gdy okraszone były one wpadającą w ucho piosenką. Nie można także pominąć niesamowitych chemicznych eksperymentów, które nie tylko wzbudzały u dzieci ogromne zainteresowanie, ale także pobudzały ich zmysły i wzmagały ciekawość świata. Kiedyś to właśnie tego typu programy edukacyjne dla dzieci, królowały w telewizji, a dzięki nim najmłodsi, mogli nawet spędzając swój wolny czas przed telewizorem, poświęcić czas na naukę w połączeniu z zabawą. Dokładnie tak to wyglądało jeszcze kilkanaście lat temu i z pewnością, większość rodziców pamięta, jak za swoich najmłodszych lat, spędzało długie godziny, właśnie przed ekranem telewizora, gdzie bloki z programami edukacyjnymi dla dzieci, trwały nawet przed kilka godzin. Z pewnością chcieliby oni to samo pokazać swoim pociechom, niestety czasy emitowania tego typu edukacyjnych bloków, można powiedzieć, że odeszły już w niepamięć. Niestety telewizja parę, ładnych lat temu zakończyła nadawanie bloków edukacyjnych, a zastąpiono je w większości bajkami dla dzieci. Co prawda, można śmiało powiedzieć, że istnieją bajki, które uczą, jednak z pewnością, nie będą one wstanie przekazać wiedzy w ten sam, kolorowy sposób, w jaki robiły to programy edukacyjne dla dzieci.

Programy edukacyjne dla dzieci współcześnie

Nie da się ukryć, że jeśli chodzi o współczesną telewizję, to jest ona w dużej mierze nastawiona na rozrywkę. Obecnie w ramówkach programów można zauważyć, że pojawiają się nieliczne programy edukacyjne dla dzieci, jednak zwykle skierowane są one do widzów nieco starszych. Zwykle zachęcają one dzieci do przyswojenia pewnych, podstawowych czynności takich jak np. czesanie, ubieranie czy gra w piłkę lub jazda na rolkach. Niektóre z nich, skierowane są z kolei do najmłodszych widzów i zachęcają ich do przyswojenia literek alfabetu. Jednak warto zauważyć, że obecne pokolenia dorastają razem z technologią Internetową. Nawet najmłodsi obecnie zaczynają swoją przygodę z komputerem i Internetem. Wszystko to sprawiło, że należało również sieć, dostosować do potrzeb dzieci. W związku z tym pojawiły się także programy edukacyjne dla dzieci (dostępne na Eduksięgarni), w formie bezpłatnego oprogramowania do pobrania na komputer, a także bezpłatnego oprogramowania z którego można skorzystać online. Można w ten sposób pobrać lub wykorzystać aplikacje do nauki matematyki, a także zagrać w całą masę gier edukacyjnych. Cóż, pokolenia się zmieniają i to co kiedyś fascynowało nas-jako rodziców, obecnie dla dzieci wydaje się po prostu nudne, jednak działa to w obie strony.