Posted on

Problemy w komunikowaniu się językiem werbalnym mogą mieć różnorodne przyczyny. Prawie zawsze jest to jednak przyczyną wykluczenia komunikacyjnego, które może mieć bardzo poważne konsekwencje na wielu płaszczyznach. Aby temu zapobiec, z powodzeniem stosowana jest komunikacja alternatywna.

Skąd biorą się problemy w komunikowaniu się werbalnym?

Zazwyczaj są one objawem głębokich dysfunkcji rozwojowych, często połączonych również z innymi, a mogą być wynikiem chorób genetycznych, schorzeń neurologicznych i innych uszkodzeń centralnego układu nerwowego. Przyczyny mogą być bardzo złożone i wielorakie. Niemniej zawsze takie wykluczenie komunikacyjne prowadzi do jeszcze większych problemów natury emocjonalnej, społecznej, a nawet fizycznej. Także samo zdiagnozowanie przyczyny i zastosowanie innej zastępczej komunikacji alternatywnej związane jest z pracą wielu specjalistów.

Inne sposoby komunikacji

Osoby, dla których przeznaczona jest komunikacja alternatywna, są albo całkowicie pozbawione funkcji mówienia, ponieważ z różnych przyczyn nigdy nie nabyły tej umiejętności, albo porozumiewają się w bardzo ograniczonym stopniu i są prawie wcale niezrozumiałe dla otoczenia. W tym wypadku stosuje się inne, następujące systemy:
– manualny, który opiera się na gestach i ruchach rąk, w tym przede wszystkim dłoni
– graficzne, które wykorzystują znaki wizualne odpowiadające danym dźwiękom czy słowom
– dotykowe, które wykorzystują zmysł czucia
– łączone, które wykorzystują kilka systemów równocześnie

O doborze zawsze decydują odpowiedni specjaliści.