Posted on

Każdy kto choć raz próbował nauczyć się języka obcego, na pierwszy ogień wybiera język angielski. Nie ma się jednak co temu dziwić, gdyż jest to jeden z najprostszych języków, który nie charakteryzuje się zbytnio skomplikowanymi regułami gramatycznymi i zasadami. Niemniej jednak obecnie coraz większa ilość cudzoziemców decyduje się na przyjazd do naszego kraju. W wielu wypadkach, by podjąć zatrudnienie na rynku pracy, wymagana jest także oprócz angielskiego, także komunikatywna znajomość naszego rodzimego języka. Nie da się również ukryć tego, że stanowi on dla cudzoziemców prawdziwe wyzwanie. Język polski jest co prawda językiem niezwykle barwnym, ale również językiem o niezwykle skomplikowanej strukturze, akcencie i wymowie. Zwykle cudzoziemcy powinni przygotować się na to, że na opanowanie języka polskiego, będą musieli poświęcić odpowiednią ilość czasu, a także i będą musieli przyłożyć się do praktycznego ćwiczenia wymowy i stosowania w codziennej komunikacji wszystkich wyuczonych reguł. Jednak język polski dla cudzoziemców nie musi być wcale zaporą, której nie mogą oni przejść. Jak więc szybko i skutecznie można opanować podstawy?

Nauka samodzielna czy na kursie?

nauka polskiego
język polski dla cudzoziemców znajdziesz e EduKsięgarnia

Dobrym sposobem na opanowanie podstaw języka polskiego jest przede wszystkim podjęcie decyzji odnośnie tego, czy chcemy się go uczyć na kursie, czy może jednak chcemy rozpocząć przygodę z nim całkowicie samodzielne. Zarówno jeden jak i drugi sposób z pewnością może być niezwykle skuteczny. Największą zaletą nauki języka polskiego dla cudzoziemców na kursie jest przede wszystkim to, że mają oni bezpośredni kontakt z polskimi nauczycielami, którzy skutecznie i szybko wyłapią każdy błąd w wymowie czy też błąd gramatyczny, a następnie pomogą go zrozumieć. Co więcej nauka języka polskiego w grupie innych studentów, jest również świetnym sposobem na praktyczne ćwiczenia. Niemniej jednak nie każdy może dopasować swój napięty grafik do zajęć, które na takim kursie się odbywają. Wobec tego niektórzy mogą zdecydować się na samodzielną naukę języka polskiego. Oczywiście również ma ona wiele zalet. Przede wszystkim można poświęcać czas na naukę dokładnie wtedy, kiedy tego chcemy, a co więcej można iść własnym tempem i powoli zgłębiać kolejne zagadnienia. Oczywiście obecnie można korzystać z lekcji online dostępnych w serwisie YouTube. com całkowicie za darmo lub nawet wypożyczyć z biblioteki różne podręczniki i książki, które z pewnością sprawią, że samodzielna nauka będzie niezwykle efektywna. Niemniej jednak trzeba będzie znaleźć sobie godnego rozmówcę, by można było również język polski ćwiczyć w kontekście praktycznym i pracować nad swoją poprawną wymową.

Filmy i muzyka po polsku

Kolejnym świetnym sposobem na naukę języka polskiego dla cudzoziemców może być oglądanie filmów po polsku z napisami, a także słuchanie polskich utworów. Uczenie się ze słuchu jest bowiem niezwykle efektywne. Wobec tego cudzoziemcy właśnie w ten sposób mogą skutecznie wyłapywać nowe zwroty i poznawać nowe słówka. Co więcej będą oni mieli również szanse na wsłuchanie się w poprawną wymowę i poprawne akcentowanie, co z pewnością okaże się nieocenioną pomocą. Nie można zapomnieć również o tym, by z każdego filmu czy piosenki robić sobie skrupulatne notatki w formie słownika, a następnie poświęcić chwilę czasu na to, by je zapamiętać i się z nimi oswoić. Dzięki takiemu sposobowi na język polski dla cudzoziemców, nauka i opanowanie podstaw może stać się niezwykle efektywnym i przyjemnym zajęciem, który pozwoli na szybkie przyswojenie podstaw do komunikacji codziennej.